İlişkilerde Fiziksel Çekiciliğin Önemi

Bir kişiden hoşlanırken, o kişiyle ilgili birçok şeyi göz önünde bulundururuz. Ne kadar yakın olabildiğimiz, karşılıklı uyum sağlayıp sağlayamadığımız,  birbirimiz hakkındaki görüşlerimiz bunlardan birkaçıdır. Ancak belki de göz önünde bulundurduğumuz en önemli şey karşımızdaki kişinin fiziksel görünümüdür.

Günümüzde fiziksel çekicilik ne anlama gelmekte?

Fiziksel görünümü ifade eden fiziksel çekiciliğin ilişkilerdeki yerine geçmeden önce şuraya da değinmemiz yerinde olacaktır: Çekiciliğin ne olduğu önemli bir konudur. Günümüzde dikkatli bir gözlem yaparsak fiziksel çekiciliğin hemen her insan için aynı şeyleri ifade ettiğine tanık olabiliriz. Erkek üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırma bu durumu rahatlıkla ortaya koymuştur. Araştırma şöyle yapılmıştır, rastgele seçilmiş erkek üniversite öğrencilerine önce üniversite yıllığından rastgele seçilen 50 tane kız üniversite öğrencisinin fotoğrafı gösterilmiş, ardından da uluslararası güzellik yarışmasına katılan 50 tane genç kadının fotoğrafı gösterilmiştir. Erkeklerin çekici bulduğu kadın yüzleri genellikle; büyük gözlü, küçük ve kalkık burunlu, küçük çeneli, elmacık kemikleri belirgin, kalkık kaşların ve ince bir boyun içermektedir. Bu nitelikler günümüz güzellik ve çekici yüz algısını rahatlıkla göstermektedir.

Şimdi asıl konumuza geçebiliriz. ABD’de de bir üniversitede yapılan çalışma fiziksel çekiciliğin ilişkilerdeki önemi hakkında çeşitli bulgular ortaya koymuştur. Bu çalışma şu şekilde yapılmıştır: Aynı üniversiteyi kazanan ve birbirini tanımayan 752 öğrenciyle bir tanışma haftası düzenlenmiştir. Yapılan bu çalışma gereği rastgele bir şekilde çiftler halinde eşleştirilen öğrencilerin birbirleriyle dans etmeleri ve bir süreyi birlikte geçirmeleri istenmiştir. Daha sonra ise öğrencilere çift oldukları kişilerin hangi özelliklerinden hoşlanıp hoşlanmadıkları sorulmuştur. Bu soruya gelen popüler yanıtlar kişilerin, hoşlandıkları bazı nitelikleri ortaya koymuştur. Bunlar çoğunlukla zeka, duyarlılık, içtenlik gibi şeyler olsa da aralarında en çok öne çıkan yanıt fiziksel çekicilik olmuştur. Özellikle erkekler, kadınlara göre fiziksel çekiciliği daha ön plana çıkarmıştır.

Günümüzde bu konuda yapılan farklı çalışmalar da vardır. Örneğin, kadınlar ve erkekler üzerinden yapılan iki aşamadan oluşan bir çalışma da buna benzer sonuçlar ortaya koymuştur. Çalışmanın ilk kısmında iki cinse de tek gecelik bir ilişki olarak nitelendirilen ve yalnızca cinselliği içeren, herhangi bir bağlılığın olmadığı ilişkide, karşı cinsin nasıl olması gerektiği yönündeki beklentiler sorulmuştur. İki cins de neredeyse tamamen fiziksel bir çekiciliği cinsel ilişkide önemsedikleri tek kriter olduğunu ifade etmiştir. Araştırmanın ikinci kısmında ise aynı kadın ve erkeklere bağlılığın olduğu uzun vadeli bir ilişkide karşı cinsten beklentilerinin ne olduğu sorulmuştur. Bu kez de fiziksel çekicilik ön planda olsa da cinsellik amacıyla kurulmuş bir ilişkiye göre gözle görülür biçimde daha az önemsenmişti. Araştırmacılar, fiziksel çekiciliğin genel olarak bu denli önemsenmesinin nedenini bu çekiciliğin cinsel arzuları tetiklemesi olduğunu düşünüyorlar.

Yazar hakkında

Mehmet Can Kocaman

35 İçerik

Merhaba, ben Mehmet Can Kocaman. Bingöl Üniversitesi Psikoloji programı öğrencisiyim. Psikolojiye olan ilgimden dolayı kurduğum Anlaşılır Psikoloji'de anlaşılır bir dille araştırmalarımı ve kişisel yazılarımı paylaşıyorum. Benimle iletişime geçmek için sitenin iletişim kısmını veya mail adresimi kullanabilirsiniz. mail: [email protected]
Yazarın tüm içeriklerini görüntüle

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.