Evlat Edinilen Çocuğa Doğru Ebeveynlik Yapmak

Evlat edinme, aralarında biyolojik bir bağ bulunmayan çocuk ve ebeveyn ilişkisinin kurulduğu hukuki ve sosyal bir süreçtir. Bu sürecin başında ve sonrasında hem ebeveyn hem de özellikle çocuk için sağlıklı geçmesi için bazı koşullar vardır. Bu koşulların bir kısmını ayrı başlıklar halinde toplayacağız ve inceleyeceğiz.


Evlat edinilen çocuğa evlatlık olduğu söylenmeli midir, söylenecekse ne zaman söylenmelidir?

Evlat edinilen çocuğa evlatlık olduğu elbette ki söylenmelidir. Bu durumun gizlenmesi çocuğun ileride ciddi psikolojik sorunlar geliştirmesine neden olabilir. Evlat edinilen çocuk 6 yaşından küçükse, ona evlatlık olduğunu söylemenin en ideal yaşı; çocuğun sosyal hayata henüz adım atmadığı 4-6 yaş arasıdır.


Evlat edinilen çocuğun minimum sorun yaşaması için evlat edinilecek çocuğun en ideal yaş aralığı nedir?

Araştırmalar, evlat edinilen çocuğun yaşı arttıkça çocuğun yaşadığı sorunların o ölçüde arttığını ortaya koymuştur. Ortalama olarak 10 yaşından sonra evlat edinilen çocuklar önceki yaşlara göre daha ciddi sorunlarla karşılaşıyor. Dolayısıyla evlat edinilecek çocuğun küçük olması, en azından 10 yaşın altında olması onun ileride muhtemelen daha az sorun yaşayacağına işaret eder.

Evlat edinilen çocuğa doğru ebeveynlik nasıl yapılır?

Evlat edinilen çocukla, evlat edinilmeyen yani biyolojik anlamda bir ailesi olan ve onlarla yaşayan çocuk -yazının devamında bu tanıma tekrar yer verilmeyecek, yalnızca “evlat edinilmeyen çocuk” olarak kullanılacaktır- arasında aslında temelde bir fark vardır: evlat edinilen çocuğun öz ailesiyle yaşamadığını bilmesi. Bu temel fark nedeniyle birçok şey değişiklik gösterir. Ancak bu değişiklikleri aşmanın çözüm yolu da sanıldığı gibi zor değildir. Çözüm yolunu tek bir cümleye indirgemek istesek bu cümle “evlat edinilen çocuğa normal çocuğunuzdan farklı davranmayın” olurdu. Şimdi sıralayacağımız öneriler de önünde sonunda bu kapıya çıkacaktır.

  • Çocuğun gelişim dönemleri göz ardı edilmemeli, gelişim dönemleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
  • Yukarıda da yazdığımız gibi, evlat edinilen çocuk 6 yaşından küçükse 4-6 yaş arasındayken mutlaka evlat edinildiği söylenmelidir. Bu durum asla gizlenmemelidir.
  • Evlat edinilen çocuk, çocukluk dönemindeyken nereden geldiği ya da ailesinin kim olduğu hakkında sorular sorabilir. Bu sorulara ona uygun yanıtları önceden hazırlamak önemlidir.
  • Evlat edinilen çocukların evlat edinilmeyen çocuklara göre daha fazla psikolojik sorunlar yaşayacağı, akran ilişkilerinde daha fazla güçlük çekeceği ve öğrenme güçlüğü; davranış sorunları gibi olumsuz durumları yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğu dikkate alınmalıdır. Tüm bu durumlar için gerekirse destek alınmalıdır.

Yazar hakkında

Mehmet Can Kocaman

35 İçerik

Merhaba, ben Mehmet Can Kocaman. Bingöl Üniversitesi Psikoloji programı öğrencisiyim. Psikolojiye olan ilgimden dolayı kurduğum Anlaşılır Psikoloji'de anlaşılır bir dille araştırmalarımı ve kişisel yazılarımı paylaşıyorum. Benimle iletişime geçmek için sitenin iletişim kısmını veya mail adresimi kullanabilirsiniz. mail: [email protected]
Yazarın tüm içeriklerini görüntüle

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.