Ücretsiz Psikolog Hizmeti Alınabilecek Yerler

İnsanların büyük bir çoğunluğu hayatlarının en az bir döneminde de olsa psikolojik desteğe ya da psikolojik tedaviye ihtiyaç duyarlar. Fakat özellikle ekonomik güçlüklerin yaşandığı ve insanların ruh sağlığı hizmetlerine erişim imkanının düşük olduğu ülkelerdeki insanlar genellikle psikolojik bir desteğe ulaşma imkanı bulamazlar ve sorunları görmezden gelme, kendi kendine çözme ya da erişimi daha kolay olan ruh sağlığı ile ilgisiz kimselerden destek alma yoluna gidebilirler.

Bu durum profesyonel bir psikolojik desteğe ihtiyaç duyan kimse için risk faktörü olabilmektedir. Bu nedenle en azından bu risk faktörlerinin azaltılması ya da ortadan kaldırılması ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyan kimselerin bu işle ilgili profesyonel olan psikolog, psikiyatr ve psikolojik danışmanlardan ücretsiz bir şekilde destek alabileceği çeşitli yerlerin varlığı gereklidir.

Neyse ki ülkemizde de bu şekilde faaliyet gösteren kuruluşlar vardır. Biz de bu yazımızda bu kuruluşları derlemeye çalıştık, umuyoruz ki yol gösterici olacaktır.

ÜCRETSİZ PSİKOLOG HİZMETİ ALINABİLECEK YERLER:

1) Devlet Hastaneleri

Devlet hastanelerinde doğrudan psikolog randevusu alamıyorsunuz. Bir psikologla görüşmek isterseniz psikiyatri randevusu alıyorsunuz ve psikiyatra, psikologla görüşmek istediğinizi söylüyorsunuz. Sizi, psikiyatr yönlendiriyor.


2) Belediyeler

Türkiye’deki birçok belediye psikolog çalıştırmaktadır. Daha detaylı bilgi için yaşadığınız ilin belediyesini arayabilir ve bilgi alabilirsiniz.


3) Üniversiteniz

Eğer üniversite öğrencisiyseniz okulunuzun psikolojik destek sunan bir birimi olmalı. Burada psikolog, psikolojik danışman ya da sosyal hizmet görevlisinden destek alabilirsiniz. Bunun yanı sıra KYK yurtlarında kalıyorsanız düşük bir ihtimalle de olsa yurdunuzda psikolog bulunuyor olabilir (manevi danışman değil).


4) Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri

Daha fazla detay için buraya tıklayınız.


5) Sosyal Hizmet Merkezleri

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının şehirlerdeki Sosyal Hizmet Merkezlerinde “aile ve boşanma süreci danışmanlığı” kapsamında danışmanlık hizmeti sağlanmaktadır. Eğer destek almak istediğiniz konu buysa şehrinizdeki Sosyal Hizmet Merkezine ulaşabilirsiniz.


6) Sağlıklı Hayat Merkezi

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlıklı Hayat Merkezlerinden bu konuda daha fazla detay alabilirsiniz.


7) Ücretsiz Online Psikolog Hizmet Sunan İnternet Siteleri /

https://askidaterapi.com/

https://saripsikoloji.com/online-ucretsiz-terapi

Eğer bahsi geçen internet siteleri ya da kendinizin keşfettiği internet sitelerinde size uygun psikolog bulamadıysanız, bize bunu belirten bir mesaj bırakabilirsiniz. Sizi, süpervizyon kapsamında danışan arayan psikologlara ulaştırabiliriz. Bizimle buraya tıklayarak iletişime geçin.


8) İlk Seansı Ücretsiz Olan Psikologlar

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra birçok psikolog ilk seansta ücretsiz hizmet vermektedir. Psikologlarla iletişime geçip ilk seansı ücretsiz olan bir psikolog ile görüşüp kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz. Örneğin bu sayede terapiye ihtiyaç duyup duymadığınızı anlayabilirsiniz.

ÇOK ÖNEMLİ NOT:

Psikolojik sağlığınızı korumak ve dolandırıcılara rastlamamak için görüşme yapacağınız kişinin diplomasını sormak en doğal hakkınız. Görüştüğünüz kişinin dört yıllık lisans eğitimini gösteren “psikoloji” ya da iki yıllık yüksek lisans eğitimini gösteren “klinik psikoloji” diploması yoksa onun psikolog olmadığını bilmelisiniz. Eğer bu konuda herhangi bir şüpheye düşerseniz, kendisini psikolog olarak tanıtan kişiden E-Devlet aracılığıyla alınmış “Mezuniyet Belgesi” talep ediniz. Mezuniyet Belgesi’nde kontrol edebilmeniz için doğrulama kodu bulunmaktadır.

Bu yazıda cevabını bulamadığınız sorular olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.


Written by

Mehmet Can Kocaman

46 Posts

Merhaba, ben Mehmet Can Kocaman. Psikolojiye olan ilgimden dolayı kurduğum Anlaşılır Psikoloji'de anlaşılır bir dille araştırmalarımı ve kişisel yazılarımı paylaşıyorum. Benimle iletişime geçmek için sitenin iletişim kısmını veya mail adresimi kullanabilirsiniz.mail: [email protected]
View all posts

2 thoughts on “Ücretsiz Psikolog Hizmeti Alınabilecek Yerler”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *