Koronavirüs Günlerinde Yapılabilecek 11 Güzel Etkinlik

Koronavirüs’ün sağlıksal problemler hariç olumsuz sonuçlarından en büyüğü kısıtlanmalara alışkın olmayan kendimizin birçok kısıtlanmayla karşılaşması ve bu doğrultuda alışkanlıklarımızı da değiştirmesi oldu. Normal şartlarda belirli bir düzende devam eden rutin hayatımızın bozulmasıyla doğan büyük boşluklar, farkında olmadığımız pek çok eksikliğin de farkına varmamızı sağladı. Ben de birçok eksikliği fark edebilen biri olarak bu eksiklikleri nasıl kapatabileceğimizden ve zamanımızı nasıl daha verimli geçirebileceğimizden maddeler halinde bahsedeceğim.

Hazırladığım listeki tavsiyelerin tamamı evde yapılabilen veya dışarıda yapılsa bile insanlarla iç içe olmayı gerektirmeyen etkinlikleri içeriyor. Dilerim birçoğumuz bu dönemi olabildiğince verimli geçirebiliriz 🙂


1) Sanal müze gezileri yapmak

Özellikle ekonomik sebepler nedeniyle müzelere hiç gidemeyen birçok insanın bir de evde oturmak zorunda olduğunu fark eden birçok müze yönetimi bu süreçte müzelerin online bir şekilde ziyaret edilebilmesini sağladı. Ücretsiz bir şekilde sanal olarak gezebileceğiniz Türkiye’deki bazı müzeleri aşağıda sıraladım. Üzerlerine tıklayarak doğrudan müzenin sanal gezisine ulaşabilirsiniz 🙂


2) Bitki Yetiştirmek

Pek çoğumuzun ortaokul yıllarındaki “plastik bardak içinde pamukla fasulye yetiştirme deneyi” ile zirvede bıraktığı bitki yetiştirme işine devam edebilmek için bence çok uygun zamanlardayız. Bu işe tekrar nereden başlayacağınızın pek bir önemi yok, isterseniz yine pamuğun içinde fasulye yetiştirip ortaokuldaki gibi hayran gözlerle izleyin, isterseniz de minik bir saksı satın alıp, dışarıda rahatlıkla bulabileceğiniz toprağı içine doldurun ve evdeki çeşitli meyve ve sebzelerin çiğitlerini toprağa gömüp hangilerinin ev şartlarında çıkabileceği üzerine gözlemler yapın. Özellikle limon, biber, domates, fasulye (olmazsa olmazımız) ve hatta hurmayı denemenizi tavsiye ederim 🙂


3) Sesli kitap dinlemek

Kitap okumak sizin için yorucu veya sıkıcı bir iş olabilir, ya da en azından bazı durumlarda. Kitap okumaya karşı soğuduğunuz vakitlerde sesli kitap dinlemeyi denemelisiniz. İlk başlarda odaklanmada güçlük çekebilirsiniz ancak zamanla bu sorun ortadan kalkacaktır. Sesli kitapları dinlerken sessiz ve karanlık bir ortamı tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Sesli kitap dinlemek için ücretli olarak Storytel uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak Youtube’da da ücretsiz şekilde dinleyebileceğiniz yüzlerce kitap ve onlarca seslendirmen olduğunu unutmayın.


4) Origami ile uğraşmak

Birçoğumuzun kağıttan uçak ya da kağıttan gemi yapmakla sınırlı olan origami sanatıyla ilgili becerilerini geliştirmek için bu dönem iyi bir şans. Bu sanatla uğraşmak isterseniz Youtube’da sayamayacağınız kadar içerik var. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz video bu konuda bir örnek. Origami yaparken genellikle herhangi bir sözlü yardıma ihtiyacınız olmadığı için yabancı kaynakları kullanma şansınız da var.


5) Gün doğarken koşmak

Havalardan dolayı koşma işine sıcak bakmıyor olabilirsiniz. Bu pek tabii anlaşılır bir şey. Ancak hatalı olan şey yürüme ve koşma gibi faaliyetleri yalnızca gün içinde yapılacak bir şey olarak görmemiz. Oysa gün henüz yeni doğarken (saat belki 5 gibi); sabahın hafif serinliği, sessizliği ve yeni uyanmış olmanın hafif sersemliği içinde bunu deneyimlemelisiniz. Her şeyden öte, diğer insanlar uyurken, sizin böylesine erken kalkmış ve bir şeyler yapmış olmanızın verdiği mutluluk  gün boyu hissetmenizi sağlayabilir. Bunu en az bir kere yapmalısınız, bir kere denedikten sonra tekrar deneyimlemek isteyeceğinizi düşünüyorum 🙂


6) Satranç oynamak

Satranç oynamanın verdiği zevkten bağımsız olarak, satrancın zihninizi oldukça meşgul eden ve sınırları zorlamasını sağlayan bir oyun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zihnimizin tembelleşmeye başladığı bu dönemlerde satranç oynamak zihnimizi daha dinç tutacaktır. Üstelik satranç oynamak ya da öğrenmek için çevrenizde satranç oynamayı bilen insanlara da ihtiyacınız yok. Mobilde veya bilgisayarda hiç tanımadığınız ve satrancı sizin kadar bilen ya da sizin gibi hiç bilmeyen milyonlarca kişiyle birlikte satranç oynamayı öğrenebileceğiniz çeşitli uygulamalar ve internet siteleri var.


7) Dil öğrenmek

Yabancı bir dil öğrenmenin ne gibi getirileri olacağından hemen herkesin fikri olduğu için ekstra olarak bahsetmeye gerek duymuyorum. Ancak, özellikle normal zamanlarda dil öğrenmeye vakit bulamayanlar ya da benim gibi meşgul olduğu için yabancı bir dil öğrenme işini sık sık yarım bırakanlar için bu dönem müthiş bir fırsat! Dil öğrenebilmek, en azından İngilizce öğrenebilmek için birçok seçenek var. Ücretsiz seçenekler ücretli olanlara göre biraz daha yavaş öğrenmenize neden olabilir. Ancak unutmamak gerekir ki, hangi seçenek olursa olsun gereken tek şey emek sarf etmektir. Zamanımızın bolca olduğu bu dönemlerde zamanımızı çaba harcayarak geçirmek neden sorun olsun ki? Örneğin VoScreen’de yabancı dil becerilerinizi ücretsiz olarak geliştirebilirsiniz.


8) Doğa yürüyüşü yapmak

Eğer her yeri sadece binalardan oluşan, betonarme yerlerde yaşıyorsanız bir kez olsun doğa yürüyüşü yapmalısınız. Yakınlarınızda büyük bir orman ya da dağ olmak zorunda değil, şehirden ve şehrin çirkin binalarından sizi uzaklaştıran, doğanın sesini duyabileceğiniz, aldığınız nefesi hissedebileceğiniz her yerde bunu deneyebilirsiniz. Alışkın olduğunuz dünyadan biraz olsun uzaklaşmak ve asıl ait olduğunuz yere dönmek, doğayı hissetmek kendinizi oldukça güzel hissettirecektir.


9) Geleceğe anı bırakmak

Muhtemelen bir gün bu dönemler o kadar uzakta kalacak ki belki de üzerimizdeki etkisini, bu dönemlerde neler yaptığımızı unutacağız. Bu yüzden, gelecekte bu dönemleri hatırlamak için maskeli fotoğraflarımızdan daha fazlasını bırakmalıyız. 🙂 Vlog çeker gibi, elimizde cep telefonunuzla aile üyeleri arasında dolaşıp, geleceğe iz bırakmak istediğinizden bahsedip, koronavirüs günleriyle ilgili neler söylemek istedikleri sorabilirsiniz. Muhtemelen pek bir ciddiyetsiz olacak bu video ileride bu günleri güzel hatırlamanızı sağlayacaktır. İsterseniz sadece kendinizi çekebilir veya ses kaydı da alabilirsiniz.


10) Yemek yapmak

Hayatınızda daha önce hiç yemek yapmayı denememiş ya da hali hazırda iyi yemek yapan biri olabilirsiniz. Ancak ne düzeyde olursanız olun evdeki malzemelerle yeni şeyler deneyebilirsiniz. Özellikle yemek yapmakla uğraşma süreci ve sonucu inanılmaz keyif verici. Bu konuda Youtube’daki “Arda’nın Mutfağı” kanalı tavsiye edebileceğim birçok yemek kanalından sadece biri.


11) Blog oluşturmak

Evet evet, bence en güzeline geldik. Tam olarak şu an benim yaptığım işi yapmak; içerik üretmek. Her insan gibi muhtemelen sizin de ilgi duyduğunuz çeşitli alanlar vardır. Bu alanlardaki bilgi birikiminizi ya da fikirlerinizi neden ortaya dökmüyorsunuz? Örneğin kitap incelemeleri yapmayı seviyor olabilirsiniz, bu durumda konsepti kitap incelemeleri üzerine olan bir blog kurabilir ve incelemelerinizi bloğunuzda paylaşabilirsiniz. Bir konu hakkında mutlaka yazı yazmak zorunda da değilsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, her tarafı fotoğraflarla kaplı, kendinizi ifade eden bir fotoğraf bloğu kurabilirsiniz. Eğer bir blog kurmayı düşünürseniz işi ücretsiz olarak Blogger veya WordPress siteleri sayesinde yapabilirsiniz.

Yazar hakkında

Mehmet Can Kocaman

35 İçerik

Merhaba, ben Mehmet Can Kocaman. Bingöl Üniversitesi Psikoloji programı öğrencisiyim. Psikolojiye olan ilgimden dolayı kurduğum Anlaşılır Psikoloji'de anlaşılır bir dille araştırmalarımı ve kişisel yazılarımı paylaşıyorum. Benimle iletişime geçmek için sitenin iletişim kısmını veya mail adresimi kullanabilirsiniz. mail: [email protected]
Yazarın tüm içeriklerini görüntüle

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.