Kadınlar Suçlulara Neden Âşık Olurlar?

Başlığı okuduğunuzda “Kadınların suçlulara aşık olduğunu nereden çıkarttınız?” diyebilir ve bu durumu kabul etmeyebilirsiniz. Ancak, şimdi vereceğimiz örnekte olduğu gibi birçok araştırma bu tuhaf durumu doğrulamıştır.

Bahsedeceğimiz ilk örnek oldukça ilginç. Genç bir avukat olan kadın, cinayetten yargılanan bir zanlıyı savunmak için atanıyor. Fakat avukat, müvekkilini (katil zanlısını) öylesine çekici buluyor ki müvekkilinin kaçmasını sağlıyor. Bir süre sonra da yakalanıyorlar ve avukat kadın meslekten atılıyor, Cinayet zanlısı da hapse gönderiliyor. Yine başka bir örnekte ise polis, katil olan bir adamı yakalamak üzereyken katil olan adamın karısı bunu bildiği halde kocasını koruyor ve polisi boğmaya çalışırken başka bir polis tarafından yakalanıyor. Sonuç olarak kadın da ömür boyu hapis cezası alıyor.

İleri düzeyde suçluların olduğu bu iki vaka da gösteriyor ki bu konu incelenmeyi hak ediyor. Bunun üzerine “hapishane/suçlu aşkı” konulu araştırmalar yapıyor. Yani, kadınların hapisteki veya hapisten kaçmış ya da hiç hapse girmemiş suçlu erkeklere neden büyülenmişcesine aşık oldukları araştırılıyor. Araştırma sonuçlarına göre bu tür aşkların kadınlar için “heyecan verici”, “tutkulu”, “arzu dolu” ve “tehlikeli” görünmesi, böyle bir aşkın çekici olmasını sağlıyor. Aynı zamanda ciddi suçlar yüzünden hüküm giymiş adamlara aşık olanlarla -yani bu saydığımız nitelikleri çekici bulan kadınlarla- ilgili yapılan bir araştırma başka ilginç sonuçlar da ortaya koyuyor. O da şu ki; bu tarz kadınlar zannedilenin aksine oldukça kibar, nazik ve sakin yapıda oluyorlar. Bu konuda araştırma yapan Isenberg şunları da ekliyor: Bu kadınlar çoğunlukla son derece çekici ve zeki oluyorlar. İş yaşamlarında çok başarılılar. Suç dünyasıyla ya da suçlularla herhangi bir bağlantıları olmuyor. Bu kadınların gözünde bu adamlar; kötülüğün, incinmenin, tehlikenin ve hatta güvenirliğin bir karışımı…”

Peki tam olarak neden kadınlar suçlulara aşık olurlar?

Yine bir örnek üzerinden gidelim. Varsayalım ki sevmenizin doğru olmadığı birine deli gibi aşıksınız. Sizin elinizden olmayan sebepler yüzünden de birbirinizi göremiyorsunuz. Sürekli olarak gelecek adına hayaller kuruyorsunuz ama aklınız aslında bu hayallerin belki de hiçbir zaman gerçekleşeceğine inanmıyor. İşte bu örneği binlerce “hapishane çiftinin” herhangi birinde görebilirsiniz. Bu ilişkiyi sağlayan ve ayakta tutan normal ilişkilerden bir miktar daha farklı. Suçlulara ve hapishanedeki erkeklere aşık olan kadınlar Isenberg’e göre aşkı daha farklı tanımlıyor. Bu tarzdaki kadınlara göre aşk “sürekli tutkunun olduğu, ulaşılmaz, tatmin edilemeyen arzulardan oluşan, giderilmeyen istekleri kapsayan” bir bütün. Bu özellikler normal bir ilişkide olmadığı için zevk vermiyor ve sıradanlaşıyor.

Yazar hakkında

Mehmet Can Kocaman

35 İçerik

Merhaba, ben Mehmet Can Kocaman. Bingöl Üniversitesi Psikoloji programı öğrencisiyim. Psikolojiye olan ilgimden dolayı kurduğum Anlaşılır Psikoloji'de anlaşılır bir dille araştırmalarımı ve kişisel yazılarımı paylaşıyorum. Benimle iletişime geçmek için sitenin iletişim kısmını veya mail adresimi kullanabilirsiniz. mail: [email protected]
Yazarın tüm içeriklerini görüntüle

Yorumlar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.