Psikoloji (Klinik, Sosyal, Aile, İş Örgüt…) Yüksek Lisans Programı Olan Üniversiteler

Bu içerikte psikolojinin çeşitli alt dallarından yüksek lisans yapabileceğiniz üniversiteleri derledik ve uygun bir şekilde sunmaya çalıştık. Listenin karmaşık olmaması için her üniversitenin yanına ayrıca yüksek lisans programının adını da tekrar ekledik ve bunu görselle destekledik.

Bu sayfadaki yüksek lisans bilgilerinin tamamı en baştan kontrol edilmiş ve güncellenmiştir. Ayrıca karmaşayı gidermek ve sadeleştirmeye gitmek amacıyla her bir yüksek lisans programı ayrı ayrı sayfalarda paylaşılmıştır. Aşağıda alfabetik sırayla sunulan psikoloji yüksek lisans programlarına tıklayarak istediğiniz yüksek lisans programı hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir eksik, hata görmeniz durumunda ya da aklınıza bir şey takılması durumunda yorumlara yazmaktan hiç çekinmeyin.


PSİKOLOJİNİN ALT ALANLARINDAKİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

Written by

Mehmet Can Kocaman

46 Posts

Merhaba, ben Mehmet Can Kocaman. Psikolojiye olan ilgimden dolayı kurduğum Anlaşılır Psikoloji'de anlaşılır bir dille araştırmalarımı ve kişisel yazılarımı paylaşıyorum. Benimle iletişime geçmek için sitenin iletişim kısmını veya mail adresimi kullanabilirsiniz.mail: [email protected]
View all posts

19 thoughts on “Psikoloji (Klinik, Sosyal, Aile, İş Örgüt…) Yüksek Lisans Programı Olan Üniversiteler”

 1. Merhaba,
  Hocam sinirbilim(belki nöropsikoloji olarak görülebilir) yüksek lisansı da psikolojinin alt dalı gibi görebiliriz. Multidisiplin bi program ama başvuru koşullarında psikoloji mezunu olmak var. Benim bildiğim bi istanbul üniversitesi, üsküdar üniversitesi, bahçeşehir üniversitesinde var. Bunun harici dokuz eylül, İzmir de de klinik nöropsikoloji yl programı var .

  1. Merhaba. Sinirbilim isimli alanı listenin sonuna, hangi üniversitelerde yüksek lisans yapılabileceğini de belirterek ekledim. Yine aynı şekilde Dokuz Eylül Üniversitesi Klinik Sinirbilimler Yüksek Lisans Programı da eklendi.

 2. Merhaba elinize sağlık güzel derleme olmuş fakat egzersiz ve spor psikolojisi yl marmara ve hacettepe’de mevcut onları da eklerseniz güzel olur

  1. Merhaba. Öneriniz üzerine Hacettepe Üniversitesi Spor ve Egzersiz Psikolojisi yüksek lisans programı ile Marmara Üniversitesi Egzersiz ve Spor Psikolojisi yüksek lisans programları eklendi.

 3. Merhaba güzel bir derleme olmuş teşekkürler. Ancak İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’ni Aile danışmanlığı ve Genel Psikoloji alanlarına; Bakırçay Üniversitesini Klinik Psikoloji ve Siberpsikoloji alanlarına eklerseniz daha kapsamlı olacaktır. Saygılar

  1. Merhaba, yorumunuz ve önerileriniz için teşekkür ederim. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Aile Danışmanlığı yüksek lisans programı ile Genel Psikoloji yüksek lisans programı ve Bakırçay Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programı ile Siber Psikoloji yüksek lisans programı listeye eklenmiştir.

 4. Merhaba 🙂
  Adli psikoloji için başka bir sitede 5 üniversite görünüyor ama sitede ki yazı 2 yıl öncesine ait siz 1 tane yazmışsınız başka üniversitede yok mu bölüm?
  Anlara üniversitesi
  Üsküdar üniversitesi
  Acıbadem üniversitesi
  Hacettepe üniversitesi
  Gazi üniversitesi bahsedilen üniversiteler bu.

  1. Merhabalar. Yorumda bahsettiğiniz üniversiteleri tek tek kontrol ettim. Ankara Üniversitesi listede hâli hazırda var. Üsküdar Üniversitesini ise siz söyleyince araştırıp buldum, listeye ekledim. Ancak Acıbadem ve Hacettepe Üniversitesinde adli psikoloji yüksek lisansı göremedim. Onun yerine ikisinde de “adli bilimler” yüksek lisansı var. Keza Gazi Üniversitesinde de göremedim. Eğer bahsedilen yerlerle ilgili erişim adresi varsa iletmenizi rica edeceğim.

 5. Kapsamlı liste için teşekkürler. ”Bağımlılık” üzerine yüksek lisans yapılabilmekte, Çukurova Üniversitesi’nde mevcut. Birkaç üniversitede daha olması lazım, ekleyebilirsiniz.

  1. Merhabalar. Öneriniz üzerine Çukurova Üniversitesi Bağımlılık Yüksek Lisans Programı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Bağımlılık Psikolojisi Yüksek Lisans Programı, İstanbul Gelişim Üniversitesi Bağımlılık Psikolojisi Yüksek Lisans Programı, İzmir Demokrasi Üniversitesi Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı, Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı, Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı Yüksek Lisans Programı, Sakarya Üniversitesi Madde Bağımlılığı Yüksek Lisans Programı eklenmiştir.

  1. Merhabalar. OMÜ’nün internet sitesinde uzun zamandır Psikoloji yüksek lisansı ve Klinik Psikoloji yüksek lisansı olan sayfalar var. Ama bu sayfalar doğrudan Ege Üniversitesinin sitesinden alınmış ve bozuk bir sayfa izlenimi veriyor. Örnek: https://ubs.omu.edu.tr/ogrenci/ebp/organizasyon.aspx?kultur=tr-TR&Mod=2&ustbirim=28&birim=79&altbirim=-1&program=5244&organizasyonId=2482&mufredatTurId=932001#Anchor2

   Bunun yanı sıra Psikoloji ana bilim dalının içinde herhangi bir yüksek lisans programı gözükmüyor. https://lisansustu.omu.edu.tr/tr/akademik/anabilim-dallari-ve-programlar/psikoloji-ana-bilim-dali

   Eğer OMÜ’de okuyorsanız ya da okuyan bir tanıdığınız varsa daha detaylı bir bilgi verebilir misiniz?

 6. hocam bu nasıl bir emektir doğrusu sizi tebrik etmek istiyorum.Üniversitelerin sitelerinde bile bulmakta zorlandığım bilgiler var Allah Razı olsun ne diyeyim.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *