Ebeveynlerin Eşcinsel Olduğu Ailelerde Çocuk Olmak

Bu yazımızda ebeveynlerin ikisinin de gey (erkeklerden hoşlanan erkek kişi) ya da ikisinin de lezbiyen (kadınlardan hoşlanan kadın kişi) olduğu, yani ikisinin de eşcinsel ebeveynlerden oluştuğu, anne-baba kavramının olmadığı ailelerde çocuk olmanın nasıl bir şey olduğunu başlıklar halinde açıklamaya çalışacağız.

Ebeveynlerin eşcinsel olduğu aileler ve çocukları hakkında detaylara inmeden önce bu ebeveynlerin çocuklarını iki kısma ayırmalıyız.

1) İki ebeveynin de gey ya da iki ebeveynin de lezbiyen olduğu, çocuğun ise ebeveynlerinden birinin öz çocuğu olduğu -ebeveynlerden birinin boşanma ile sonuçlanan heteroseksüel (karşı cinsiyetteki bireylere ilgi duymak) ilişki kurduğu zamanlarda bu durum oluşur- durumlar.

2) İki ebeveynin de gey ya da iki ebeveynin de lezbiyen olduğu, çocuğun ise evlatlık olarak sahiplenildiği veya yapay döllenme ya da taşıyıcı anne yoluyla çocuk sahibi olduğu durumlar.

Bu iki sınıflandırmayı yapma sebebimiz, iki grubun da özellikle çocuk açısından farklı sonuçları olabileceğini göstermektir. Birinci durumda çocuk zaten bir ebeveynini tanıdığı için aileye daha kolay uyum sağlamakla birlikte anne veya baba gibi karşı cinsten bir figürün eksikliği de olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Özellikle de ikinci durumda evlatlık olarak bahsedilen bir çocuğun hem evlatlık olması hem de ebeveynlerinin, toplumun çok büyük bir kısmının sahip olduğu heteroseksüel ebeveynlerden oluşmaması ekstra sorunlar doğurabilmektedir.

Eşcinsel ilişkiler heteroseksüel ilişkilerden farklı mıdır?

Şimdi ise konumuza gey veya lezbiyen yetişkinler ile daha sonra da bu yetişkinlerin ilişkileri ile devam edelim. Araştırmacılar, geylerin veya lezbiyenlerin ilişkilerinin; aşk, eğlence, doyum, çatışma gibi konularda heteroseksüel ilişkilerden farklı olmadığını ortaya koymuştur. Hatta 2000’lerin başında yapılmış bir çalışmada 10 yılı aşkın süredir devam eden birlikteliklerde gey veya lezbiyen ilişkilerin uyum sağlama, cinsiyet rollerinde esneklik ve ilişki kalitesi gibi konularda heteroseksüel  çiftlere göre daha iyi seviyede olduğu görülmüştür.

Geylerin yaklaşık %10’unun, lezbiyenlerin ise yaklaşık %20’sinin ebeveyn olduğu bilinmektedir. Ancak bu ebeveynler hakkında da bazı yanlış düşünceler  vardır. Bunlardan birisi, iki ebeveyn kadın ya da iki ebeveyn erkek de olsa birinin erkek, diğerinin ise kadın rolü sergileyeceği düşüncesidir. Ancak gerçekte böyle bir şey yoktur, çoğunlukla iki taraf da eşit roller alır. Bunun yanı sıra eşcinsel ilişkiler heteroseksüel ilişkilere göre daha uzun soluklu olmaktadır.

Eşcinsel ilişkilerle kurulan ailelerde büyüyen çocuklar da eşcinsel mi olurlar?

Eşcinsel ebeveynler tarafından büyütülmüş çocukların da eşcinsel olacakları yaygın bir iddiadır.

Bu ilişkiler hakkında yanlış düşüncelerden bir diğeri de gey veya lezbiyen ebeveynler tarafından yetiştirilen çocukların da ileride gey veya lezbiyen olacağı ya da gey veya lezbiyen olmaya daha yatkın olacağı yönündedir. Ancak bu ailelerin çocukları tıpkı heteroseksüel ilişkilerle kurulan ailelerin çocukları gibi çok büyük oranda heteroseksüel yönelimli olmuşlardır.

Eşcinsel ailelerde büyüyen çocukların gelişimi olumsuz etkilenir mi?

Son olarak da ebeveynlerin gey veya lezbiyen olduğu ailelerde çocuk açısından farklılık olup olmadığına bir bakalım. Bazı insanlar, bu tarz ailelerde çocuk yetiştirilmesinin, çocuğun gelişimi için olumsuz sonuçlar doğurduğunu iddia ederler. Ancak araştırmalar ortaya koymuştur ki, heteroseksüel ailelerde yetişen çocuklarla ebeveynlerin gey veya lezbiyen olduğu çocuklar arasında oldukça az fark vardır. Örneğin, ebeveynlerinin gey veya lezbiyen olduğu çocuklar, yaşıtlarına göre aynı seviyede popüler, aynı seviyede uyumlu ve aynı seviyede zihinsel performans sergilemektedirler.

Tüm bu anlattıklarımız göstermektedir ki, ebeveynlerin eşcinsel olduğu aileler, çocuklarının üzerinde; sanıldığının aksine heteroseksüel bir ilişkiyle kurulmuş ailelerdeki çocuklara göre büyük farklılıklar yaratmamaktadır.

Yazar hakkında

Mehmet Can Kocaman

34 İçerik

Merhaba, ben Mehmet Can Kocaman. Bingöl Üniversitesi Psikoloji programı öğrencisiyim. Psikolojiye olan ilgimden dolayı kurduğum Anlaşılır Psikoloji'de anlaşılır bir dille araştırmalarımı ve kişisel yazılarımı paylaşıyorum. Benimle iletişime geçmek için sitenin iletişim kısmını veya mail adresimi kullanabilirsiniz. mail: [email protected]
Yazarın tüm içeriklerini görüntüle

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.