Çocuklar Parmaklarını Neden Emerler?

Bebekler, dünyaya geldiklerinde emme refleksine sahiptirler. Hatta bu davranışı henüz daha anne karnındayken öğrenmişlerdir. Bebeklerin böyle bir davranışa sahip olmasının sebebi anne memesine yani beslenmeye yönelik hareket ediyor olmalarıdır.  Küçük çocuklar (3-4 yaş civarı) ise parmaklarını genellikle uykuya dalmadan önce rahatlamak amacıyla emerler. Yine diş çıkarma döneminde de parmağı emme davranışı görülür. Bebeklerde ve küçük çocuklardaki bu tarz parmak emme davranışları oldukça doğaldır.

Parmak emmek ne zaman bir sorun haline gelir?

Parmak emme davranışı çocuk 3-4 yaşlarını geçtiği halde bu davranışı devam ettiriyorsa sorun haline gelir. Bu sorun bir çeşit davranış bozukluğudur.

Neden 3-4 yaşlarını geçtiği halde bir çocuk parmaklarını emer?

Şimdi de işin sorun olan kısmına yani 3-4 yaşlarını geçtiği halde parmaklarını emen çocuklara ve neden bu davranışı yaptıklarına geçelim. Bu çocuklar çoğunlukla baş parmaklarını emmekle birlikte, ayak parmakları dahil diğer parmaklarını, bileklerini hatta kollarını da emebilmektedirler. Yaptıkları bu davranışın psikolojik açıdan birçok sebebi bulunmaktadır. Bunların en başlıcası bu çocukların bebekliklerinde emme ihtiyaçlarını yeterince karşılayamamış olmalarıdır.  Bunun yanı sıra ebeveynleri tarafından yeterince ilgi gösterilmemiş, huzursuz bir ortamda büyüyen çocuklarda  da bu davranış gözlemlenir. Özellikle anne babanın otoriter tutum sergilediği ailelerin çocuklarında bu davranış bozukluğuna sık sık rastlanır. Ayrıca parmaklarını emen çocukların akranlarına göre daha az uyuyabildiği ve daha fazla utangaç, kıskanç ya da korkak olduğu ortaya konmuştur.

Bu davranış bozukluğunun bir tedavisi var mıdır?

Elbette vardır. İlk aşama, her sorunun çözümünde olduğu gibi burada da aynıdır; sorunu tanımlamak ve bu soruna neden olan şeyleri ortaya koymak. Biraz önce çocuklarda parmak emmenin birçok sebebi olduğundan bahsetmiştik. İşte bu sebeplerin, hangilerinin çocukta bir bozukluğa yol açtığını belirlemeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Yine de bu sorun her ne sebepten olursa olsun ebeveynlerin yapacağı şeyler hemen hemen aynıdır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çocuğunuzu parmağını emme konusunda uyarabilirsiniz. Ancak onunla asla inatlaşmamalısınız. Eğer ısrarcı olursanız sizin tavrınızı düşmanca algılayabilir ve ilgisini bu konuya daha çok yöneltip emme davranışını pekiştirebilir.
  • Bu davranışın, çocuk okula başladığında azalacağını unutmayın ve hatta bitebileceğini unutmayın. Bu yüzden, aceleci davranmak yerine sabırlı olun. Ona bu davranışı neden bırakması gerektiğini anlatın. (Bunu şu şekilde anlatabilirsiniz: “Eğer bu davranışa devam edersen parmakların kararmaya başlayacak ve aşınacak. Ayrıca, görüntü olarak kötü görünen bu davranışı yalnızca bebekler yapıyor, sen büyüdün”.)
  • Çocuğa sevgiyle yaklaşmalısınız.  Sürekli olarak onu sevdiğinizi hissettirmeli ve çocuğun sevgi ihtiyacını gidermelisiniz.
  • Çocuğun, ellerini kullanarak yapacağı etkinlikler bulmalısınız. Bu en etkili çözüm yoludur. Elleri meşgul olan çocuk emmek yerine farklı şeyler yapabildiğini ve haz aldığını görürse bu alışkanlığını bırakacaktır.

Son olarak da bu maddeleri şu cümleyle özetleyebiliriz; çocuğa karşı sabırlı olmalı, sevgiyle yaklaşmalı ve sürekli uyarıdan kaçınarak bu davranışı önemsizleştirmelisiniz.

Yazar hakkında

Mehmet Can Kocaman

35 İçerik

Merhaba, ben Mehmet Can Kocaman. Bingöl Üniversitesi Psikoloji programı öğrencisiyim. Psikolojiye olan ilgimden dolayı kurduğum Anlaşılır Psikoloji'de anlaşılır bir dille araştırmalarımı ve kişisel yazılarımı paylaşıyorum. Benimle iletişime geçmek için sitenin iletişim kısmını veya mail adresimi kullanabilirsiniz. mail: [email protected]
Yazarın tüm içeriklerini görüntüle

Yorumlar

  1. Psikolojide böyle küçük detaylar bile çok önemliyken sizin bu detaylara ağarlık vermeniz çok faydalı. Birde tedavisini bahsederek biz annelere çok yardımcı oluyosunuz. Teşekkür ederiz.

    1. Merhaba Serpil Hanım. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Çocuklarla ilgili davranış bozukluklarına ve bunların tedavisine ağırlık vermeyi planlıyorum 😊

  2. Parmak emme davranışı sadece çocuklarda değil belirli yaş grubundaki insanlarında devam ettirdiği bir davranış biçimidir. Parmak emme davranışının çene ve yüz gelişimi açısından birçok olumsuz etkisi vardır. Ortodontik tedavi için kliniğe başvuran hastaların belirli bir kısmında detaylı bir anamnez neticesinde çocukluğundan kalan bu alışkanlığı devam ettirdiği fark edilmektedir. Üstüne gidilmesi gereken bir konudur altında yatan sebeplar ve etkileri titizlikle araştırlmalı tedavisi yapılmalıdır. Bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.