Başarılı Evliliklerin 7 Kuralı

Başarılı evlilikler için çeşitli yollar mevcuttur. John Gottman isimli psikolog başarılı evliliklerin nasıl sağlandığını araştırmış ve bazı sonuçlara ulaşmıştır. Gottman, aşkın büyülü bir şey olmadığını, başarılı aşk ilişkisi için bilgi ve çaba ile ilerlenebileceğinin farkında olunması gerektiğini ifade etmiştir. İlişkilerin yürümesinde yedi temel ilke belirleyen Gottman bunları şu şekilde söylemiştir.

1 – Detaylı tanıma

Mutlu bir ilişki için öncelikle birbirinizi detaylı olarak tanımalısınız. Birbirinizin nelerden hoşlandığını veya hoşlanmadığını doğru bir şekilde anlamalı ve partnerinizin adeta haritasını çıkarmalısınız. Birbirinizi iyi tanımanız duygularınızı daha açık ifade edebilmenizi sağlamakla birlikte aranızdaki uyumu da ciddi anlamda arttıracaktır.


2 – Övme

Çift olduğunuz kişiyi övmeyi ihmal etmemelisiniz. Övme şekliniz, fiziksel özellikleri, düşünce biçimi, akademik başarısı ya da yetenekleri hakkında olabilir ancak mutlaka bunu yapmalısınız. Hatta Gottman’a göre içinde övgülerin sıklıkla yer aldığı ilişkilerin %90’ı ilerleyen dönemlerde de mutlu bir şekilde devam etmektedir.


3 – Arkadaşlık

Birbirinizi yalnızca eş olarak görmemeli ve eş olmak haricinde birbirinizden uzak durmamalısınız. Yani gerektiği zamanlarda arkadaş da olmalısınız ve uyum içinde olmayı başarabilmelisiniz. Sevgili ile aynı zamanda arkadaş da olmak, ilişkideki sorunları bir miktar azalttığı gibi birlikte geçirilen vakitlerden keyif alınmasını da sağlamaktadır.


4 – Destek olma

Eğer kötü bir ilişkiniz varsa muhtemelen iki taraftan biri kendisini olduğundan daha güçlü veya dayanıklı gösteriyor olabilir. Özellikle erkekler, ataerkil toplum düzeni nedeniyle ilişkilerinde çoğu zaman mutsuzluklarını belli etmez, sorunlarını gizler ve güçlü durmaya çalışırlar. Oysa bu ilişki için kötü bir hamledir. Hangi cinsiyette olursa olsun, karşı cins mutlaka partnerine destek olmak ister. Eğer destek olmayı denerse iki taraf için de ilişki daha uyumlu ve mutlu yürür.


5 – Yapıcı hamleler ve uyum sağlama

Gottman ilişkilerdeki sorunları iki kısma ayırmaktadır. Bunların ilki, süreğen yani devamlı sorunlar diğeri ise çözülebilir sorunlardır. Süreğen sorunlar maalesef çoğunlukla ortadan kaldırılması mümkün olmayan sorunlardır. Örneğin bir ilişkide iki taraftan birinin kısır olması nedeniyle çocuk sahibi olamamak ya da ilişkide ne sıklıkla cinsellik yaşanacağı çoğu zaman problem yaratan süreğen ve oldukça yaygın sorunlardan ikisidir. Üzücü olan şudur ki, evliliklerin üçte ikisinde süreğen sorunlar görülmektedir. Ancak psikologlar, süreğen sorunların evliliklerin devam etmesinde bir engel olmadığını söylemektedirler. Çözülebilir sorunlar ise genelde bir tarafın diğer tarafa sevgisini yeterince göstermediği, birbirlerine yardım etmedikleri ve destek olmadıkları durumları kapsar. Bu sorunların çözümü basittir. Temelinde iki tarafın da karşılıklı olarak birbirlerine daha hassas yaklaşmaları ve suçlayıcı olmak yerine yapıcı hamlelerde bulunarak ilişkilerini kolaylıkla düzeltebileceği bilinmektedir. Sorunların çözülmesinin en iyi yolu, iki tarafın da sorunlar üzerine konuşması ve birbirlerine uyum sağlama yoluyla değişiklik yapmalarından geçer.

6 – Sabır ve anlayış

Kilitlenme olarak ifade edilen şey, sorunun çözüm yolu görülmediği durumları ifade eder. Örneğin bir ilişkide bir taraf Müslüman diğer taraf ise ateist ise ve iki taraftan birisi karşısındakinin de kendisi gibi olmasını isterse burada bir kilitlenme yaşanır. Bu durumda yapılacak şeyler biraz kısıtlıdır. En doğrusu karşı tarafı değiştirmemeye çalışmak ve orta yolu bulmayı denemektir. Çoğu zaman sabırlı ve anlayışlı olmak bu tarz kilitlenmelerde çözüm yolu olabilir.


7 – Açık sözlü olmak

Çiftler mutlaka birbirlerine karşı açık sözlü ve saygılı olmalıdır. Eğer bu ikisini yaparlarsa çok sürmeden ortak noktalarını keşfedecekler ve daha uyumlu hale geleceklerdir. Ortak nokta yaratmanın kayda değer olumlu sonuçları vardır. Özellikle çiftler, ortak noktaları olan bir şeyde ortak hedef de yaratabilirlerse; -örneğin aynı kitabı birlikte okumaya başlamak ve kitap bitiminde tartışmak ya da birlikte iyi bir yemek yapmak gibi- birbirlerinden ister istemez yardım alacaklar ve ortaklaşa hareket edeceklerdir. Bu durumu çiftin ikili ilişkilerini iyileştirmeye yarar.

Yazar hakkında

Mehmet Can Kocaman

35 İçerik

Merhaba, ben Mehmet Can Kocaman. Bingöl Üniversitesi Psikoloji programı öğrencisiyim. Psikolojiye olan ilgimden dolayı kurduğum Anlaşılır Psikoloji'de anlaşılır bir dille araştırmalarımı ve kişisel yazılarımı paylaşıyorum. Benimle iletişime geçmek için sitenin iletişim kısmını veya mail adresimi kullanabilirsiniz. mail: [email protected]
Yazarın tüm içeriklerini görüntüle

Yorumlar

  1. Özellikle genç nesillerin evliliğe daha bilinçli yaklaşmalarını sağlayacak bilgiler… Emeğinize sağlık 🙂

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.