ABD Tarihinin En Uzun Davası: Sahte Hatıra Yaratmak Mümkün müdür?

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan bir anne, çocuğunun anaokulu öğretmenleri tarafından defalarca kez tacize uğradığını iddia ederek anaokuluna birçok ayrı suçtan dava açtı. Bu suçların içinde; tecavüz gibi çeşitli cinsel istismarlar, hayvanların kurban edilmesi, şeytan ayinleri gibi birçok şey yer alıyordu. Hatta suçlama bunlarla kalmıyor, kadın; çocuğunun anaokulu öğretmenini, çocuğuna çeşitli mesleklerin giydiği kıyafetleri giydirerek cinsel tacizde bulunduğunu bile iddia ediyordu. Bununla birlikte kadın, davayı yalnızca kendi çocuğuna taciz edildiği iddiasıyla açmamıştır. Diğer ebeveynlerle yapılan görüşmeler sonucu anaokulundaki tam 115 çocuğun taciz edildiğini ortaya koymuş ve diğer ebeveynler de davaya ortak olmuştur. Ve bu dava 7 sene sürerek Amerika tarihinin en uzun süreli davası olmuştur.

Elbetteki dava, ülke çapında çok büyük bir yankı uyandırmıştı. Bunu üzerine sosyal görevliler anaokulunda okuyan 400’e yakın öğrenci ile tek tek görüştüler ve sonuç velilerin iddia ettiği gibi çıktı: çocukların 359 tanesi tacize uğradığını itiraf etti. Ancak bu davadaki en ilginç şeylerden biri şuydu: 359 çocuğun bir tanesi bile dava açılmadan önce ebeveynlerine tacize uğradıklarından hiç bahsetmemişti. Bu durum bazı şüphelerin doğmasına neden oldu.

Bunun üzerine davanın daha da derinden incelenmesine karar verildi. Öncelikle, sosyal görevlilerin çocuklarla yaptıkları görüşmeler tek tek incelendi. Ve bu incelemeler, görüşmeleri yapan sosyal görevlilerin tacize uğradığını ifade eden çocuklara daha sevecen ve anlayışlı yaklaştığını, tacize uğramadığını söyleyenlere ise daha olumsuz yaklaştıklarını gözler önüne serdi. Yani çocuklar olumlu geri dönüşler almak için gerçeği söylemektense yalan söylemeyi tercih etmişlerdi. Ancak söyledikleri yalan ne düzeydeydi bu bilinmemekle birlikte, çocukların söyledikleri şeylere kendilerinin de inandığı; yani sahte hatıralar yarattıkları düşünülüyor.

Yedi yıl süren bu dava sonunda, davalılar yani anaokulu öğretmenleri masum bulundular. Ancak taciz olayını ilk kez iddia eden ve dava açan anne hala farklı  düşünüyor: “Üç çocuğumun da tacize uğradığına dair en ufak bir şüphem yok…”

Yazar hakkında

Mehmet Can Kocaman

35 İçerik

Merhaba, ben Mehmet Can Kocaman. Bingöl Üniversitesi Psikoloji programı öğrencisiyim. Psikolojiye olan ilgimden dolayı kurduğum Anlaşılır Psikoloji'de anlaşılır bir dille araştırmalarımı ve kişisel yazılarımı paylaşıyorum. Benimle iletişime geçmek için sitenin iletişim kısmını veya mail adresimi kullanabilirsiniz. mail: [email protected]
Yazarın tüm içeriklerini görüntüle

Yorumlar

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.