8 Adımda Uykusuzluk Sorunu Nasıl Çözülür?

Uykusuzluk, birçok sebepten kaynaklanabiliyor olsa da genellikle iki temel sebepten kaynaklanır. Bu iki sebep aşırı stres ve sinirliliktir. Bu yüzden uykusuzluğu engellemek için çok çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Ancak hepsinde de amaçlanan şey, uykusuzluk çeken kişinin stres ve gerginliğini azaltmak ve rahatlatmaktır. Psikoloji biliminin yakından ilgilendiği bu konuda oluşturulmuş ve işe yararlığı test edilmiş bir uyku düzeni vardır. Hadi gelin uykusuzluk sorununu nasıl aşacağımızı öğrenelim.


1) Doğru vakit

Yalnızca doğru vakit geldiğinde, yani uykunuz geldiğinde uyumaya çalışın. Alışkın olduğunuz bir uyku saatine uymak zorunda değilsiniz. Önemli olan şey, uyuyacağınız zaman uykunuzun gerçekten gelmiş olması.


2) Karanlık

Uyumayı kafanıza koyduğunuz vakitlerde mutlaka odadaki ışık kaynaklarını kapatın. Işık, uykunuzun önünde büyük bir engeldir.


3) Yataklar uyumak içindir

Yatağınızdayken kitap okumayın, televizyon izlemeyin, telefonla oynamayın. Yatak, uyumak içindir. Yatağı farklı amaçlarla kullanırsanız, yatak sizin zihninizde “uyumak için gerekli yer” olmaktan çıkacak ve uyumak istediğiniz vakitlerde farklı amaçlarla yatağı kullanma riskiniz artacaktır.


4) 20 dakika kuralı

Yatağınıza yattınız, ışıklar kapalı, ses yok; uyumak için her şey hazır ancak uyuyamıyorsunuz. Bu durum 20 dakika kadar sürüyorsa bir sorun var demektir. Öncelikle yatağınızdan çıkın ve başka bir odaya geçin. Sonra da rahat bir koltukta oturun, gözlerinizi kapatıp hayal kurmaya başlayın. Muhtemelen giderek rahatlayacaksınız ve uykunuz bastıracak. Yatağınıza tekrar geçin ve uyumayı deneyin.


5) Tekrarlayan 20 dakika kuralı

Bir önceki adımı uyguladığınız halde hâlâ uyuyamıyorsanız tekrar tekrar yineleyin. Mutlaka birkaç deneme sonrası uykunuz galip gelecek ve uyuyabileceksiniz


6) Eşit uykular

Uykuyla ilgili en önemli kısım şüphesiz burası. Eğer bir önceki gece, normalde uyuduğunuzdan çok daha fazla uyuduysanız bir sonraki gün gece uyumakta zorluk çekeceksiniz demektir. Bu yüzden fazla uyumayın! Her gün çalan bir alarmınız olsun ancak bu alarm uykunuzu kısıtlamasın, yalnızca fazla uykuyu engellesin. Örneğin her gün 23.00, 23.59 arası uyuduğunu varsayarsak alarmınız her gün saat 07.30’da çalabilir. Bu sayede gereksiz fazla uykunun önüne geçersiniz ve sonraki gece uyuyamama sorunu çekmezsiniz.


7) Sadece geceleri uyuyun

Bu adım da neredeyse bir önceki kadar önemli bir adım. Gün içinde kesinlikle uyumayın. Gün içindeki 1 saatlik uyku bile, gece saatlerce uyuyamamanıza neden olabilir. Biz kedi değiliz, gece avlanıp gündüz uyumamız gerekmiyor.


8) İlk yedi adım düzene oturtulmalı

Son adımımız, önceki adımların tekrarından oluşuyor. Birkaç hafta boyunca ilk 7 adıma dikkat ederek uyku düzeninizi kurabilirseniz, bu yazıyı ve içindeki teknikleri artık tekrar etmenize gerek kalmadan da öğrenmiş olursunuz.

Hepinize iyi uykular o zaman 🙂

Yazar hakkında

Mehmet Can Kocaman

35 İçerik

Merhaba, ben Mehmet Can Kocaman. Bingöl Üniversitesi Psikoloji programı öğrencisiyim. Psikolojiye olan ilgimden dolayı kurduğum Anlaşılır Psikoloji'de anlaşılır bir dille araştırmalarımı ve kişisel yazılarımı paylaşıyorum. Benimle iletişime geçmek için sitenin iletişim kısmını veya mail adresimi kullanabilirsiniz. mail: [email protected]
Yazarın tüm içeriklerini görüntüle

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.